Porady

Jesień – pora roku, w której z żalem żegnamy lato, ma też swoje dobre strony. Jest to najlepsza pora na założenie nowego trawnika, a według profesjonalistów nawet lepsza od pory wiosennej. Dlaczego?




  • Gleba jest nagrzana po letnim słońcu, co sprzyja kiełkowaniu roślin.
  • O tej porze roku dobowa temperatura powietrza jest bardziej wyrównana co także stwarza dogodne warunki do wschodu nasion. Dlatego trawnik z siewu można zakładać do pierwszych przymrozków, ponieważ minimalna temperatura zapewniająca wschody nasion to 6-8°C.
  • Powietrze i gleba utrzymują odpowiedni poziom wilgoci. Chłodne wieczory, noce i poranki powodują skraplanie się wody co dodatkowo ten stopień wilgotności zwiększa i polepsza warunki rozwoju siewek traw.


Przy zachowaniu podstawowych zasad, trawa rozwinie system korzeniowy przed zimą. Dzięki temu będzie odporna na niskie temperatury i będzie też mieć do lata więcej czasu na rozwój. Wysiłek włożony w trawnik na jesieni przyniesie wymierne efekty za parę miesięcy, gdy topniejący śnieg odsłoni zielony już trawnik, który, po standardowych wiosennych zabiegach pielęgnacyjnych, szybko odżyje i pokaże się w pełnej krasie i dobrej kondycji.


Do kiedy można jesienią zakładać trawniki?

Do pierwszych przymrozków, dlatego warto śledzić prognozy pogody, gdyż każda jesień jest inna. Na samym początku procesu zakładania trawnika warto pomyśleć o sposobie pielęgnacji trawy w przyszłości, ponieważ jeśli ten trawnik będzie kosić robot koszący, już na etapie planowania nowego trawnika trzeba uwzględnić montaż instalacji. Jeśli korzystamy z usług profesjonalisty od aranżacji ogrodu, należy poinformować go o zamiarze zakupu robota koszącego, by plan ogrodu zapewnił robotowi swobodne poruszanie się po strefach przeznaczonych do koszenia. Projekt instalacji robota koszącego można zmienić w każdej chwili, ale zawsze jest dodatkowa czynność do wykonania.



Etapy zakładania trawnika

Zakładanie trawnika to kilkuetapowy proces, a niektóre z nich wymagają czasu.

 

1. Formowanie kształtu trawnika

Na początku należy określić teren, na którym chcemy założyć nowy trawnik. Przyszły trawnik można wyznaczyć za pomocą kołeczków i sznurków. Szybszym i wygodniejszym sposobem jest przejazd krawędziarką, którego efektem będzie natychmiastowe odseparowanie tej powierzchni od innych upraw.


2. Oczyszczanie podłoża

Teren wybrany na nowy trawnik należy dokładnie oczyścić z kamieni, chwastów, liści, itp. Czynność tę można wykonać grabiami, ale jeśli chcemy zyskać na czasie i na wygodzie – to liście i resztki roślinne najwygodniej jest usunąć przy użyciu cichej dmuchawy, np.: Honda HHB 25E lub dmuchawy SSBL E z wielofunkcyjnego narzędzia Honda Versatool.


3. Sprawdzenie rodzaju i jakości gleby

Rodzaj podłoża, na którym planujemy założyć trawnik, ma kluczowe znaczenie dla finalnego efektu. Trawa nie lubi skrajnych warunków – zbyt wilgotnego (podmokłego) podłoża, ani zbyt wysuszonego. Najbardziej korzystnym dla darni podłożem jest takie, którego wierzchnia warstwa, o grubości 20-30 cm, ma strukturę piaszczysto-gliniastą, a pod nią znajduje się podglebie dobrze przepuszczające wodę i wilgoć. Trawa lubi także glebę o kwasowości w przedziale pH 5,5-7,0. Warto zatem upewnić się jaki rodzaj podłoża jest na obszarze wyznaczonym pod nowy trawnik. W przypadku niskiego odczynu pH, konieczne jest wapnowanie, które podnosi odczyn gleby na bardziej zasadowy i tworzy tak pożądaną strukturę gruzełkowatą gleby.



Strukturę podłoża i odczyn pH można odpowiednio skorygować. Glebę gliniastą należy spulchnić i przemieszać pół na pół z gruboziarnistym piaskiem, a nawet żwirem frakcjonowanym o uziarnieniu 0-4mm. Ziemię ilastą warto wymieszać z niewielką ilością piasku lub torfu. Ziemię piaszczystą i żwirową należy skorygować dodając ziemię kompostową lub torf i niewielką ilość gliny. Do poprawy struktury podłoża warto użyć siły mechanicznej czyli glebogryzarki. Na niewielkiej powierzchni wystarczy zastosować wąską glebogryzarkę SSCL E Honda Versatool (szer. robocza 20 cm). W przypadku większej powierzchni pomocna będzie np. glebogryzarka Honda FG 320 o szerokości roboczej 80 cm lub Honda FJ 500 wyposażona w wygodną w praktyce część roboczą o regulowanej szerokości (35-63-90 cm).

Po spulchnieniu i napowietrzeniu podłoża należy usunąć kamienie, które pojawią się na powierzchni w wyniku prac agrotechnicznych glebogryzarką, a następnie trzeba wyrównać powierzchnię i nawodnić teren.



4. Wałowanie

Celem tego zabiegu jest zagęszczenie i wyrównanie wierzchniej warstwy ziemi. Służy to lepszemu podsiąkaniu wody i utrzymywaniu wilgoci oraz lepszej jakości koszenia, gdyż dobrze wyrównana nawierzchnia ułatwia robotowi koszącemu swobodne poruszanie się i koszenie trawy wszędzie dokładnie na tej samej wysokości.

5. Wysiew nasion lub wyłożenie trawy z rolki

Po wałowaniu należy wysiać nasiona trawy lub ułożyć darń z rolki. Tańszym sposobem jest wysiew, ale w tym przypadku rośliny muszą mieć czas na kiełkowanie i rozwój, a okres kiełkowania zależy od gatunku traw. Nasiona najlepiej jest wysiewać nasiona w bezwietrzny dzień i na niezbyt wilgotną glebę. Następnie nasiona przykrywamy cienką warstwą piasku lub torfu i wałujemy w celu wyrównania powierzchni.

Płaty z gotową trawą należy układać ściśle obok siebie, dobrze przyciskając je do gleby i zachowując stale ten sam kierunek wzrostu roślin. Wszystkie powinny być albo „włosem”, albo „pod włos”. Po upływie kilkunastu dni jej korzenie będą zrastać się z podłożem.



6. Podlewanie – drobną kroplą

Ostatnim etapem zakładania trawnika jest podlewanie. Przez pierwsze dni podłoże powinno być stale wilgotne, dlatego należy podlewać kilka razy na dobę. Ze względu na delikatność wschodzących źdźbeł trawy warto stosować metodę „drobnej kropli”. Intensywność nawadniania z czasem należy stopniowo ograniczać do jednego razu na dobę i następnie dostosować do panujących warunków pogodowych. Najwygodniejszym sposobem podlewania roślin są nowoczesne systemy zraszania, a w przypadku konieczności zasilania ich w wodę – warto skorzystać z pomocy małych i lekkich pomp ogrodowych, jak Honda WX10 czy WX15 współpracujących z systemami zraszaczy.

Koszenie

Gdy źdźbła trawy osiągną wysokość około 8 cm, należy wykonać pierwsze koszenie do wysokości 5-6 cm. Trawę z rolki należy pierwszy raz skosić po ok. 2-3 tygodniach od ułożenia, gdy rośliny podrosną do 5-7 cm.



Koszenie trawy, którego efektem jest angielski trawnik, wymaga systematyczności, zawsze ostrych noży, prawidłowo wybranej wysokości koszenia i czasu. Te wszystkie czynniki przemawiają więc za tym, by opiekę nad trawnikiem powierzyć robotowi Honda Miimo i odzyskać drogocenny czas na inne życiowe aktywności.

Jaki robot wybrać? Zapraszamy do zapoznania się z praktycznymi poradami w kwestii wyboru – TUTAJ
Jak zorganizować przestrzeń dla robota koszącego? Więcej informacji znajdziesz TUTAJ
Jak przechowywać i dbać o robota koszącego? Opiekę nad Honda Miimo warto zlecić Autoryzowanemu Centrum Honda Miimo w ramach indywidualnie określonej usługi dodatkowej Honda Miimo Care.

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box