Efekt dobrze zagęszczonego, soczyście zielonego trawnika zależy nie tylko od podlewania, warunków atmosferycznych, ale przede wszystkim od systematycznego przycinania trawy i cięcia ostrzami najlepszej jakości. Różnica między przycinaniem a koszeniem trawy polega na częstotliwości koszenia i na wysokości cięcia podczas jednego koszenia. W przypadku kosiarki i kosy, trawa jest koszona – skracana o 1 – 2 cm (zgodnie ze sztuką koszenia nie należy kosić więcej niż 1/3 całkowitej długości źdźbeł trawy za jednym razem). Natomiast robot koszący, pracując codziennie (zależy od ustawienia harmonogramu koszeń), trawę przycina, ponieważ ścina tylko dobowe przyrosty.
Oznacza to, że Honda Miimo systematycznie trawę odmładza i jednocześnie ją nawozi mikro pokosem, który w szybkim tempie przekształca się w naturalną biomasę odżywczą. W konsekwencji nie dopuszcza też do zakwitania traw (to osłabia rośliny), nie dopuszcza do pylenia (ważne dla alergików) i stale utrzymuje trawę na tej samej wysokości, zapewniając jej dobrą wentylację i wilgoć. Dodatkowo, robot chroni domowników przed grzechem głównym wobec trawy, czyli przed ścięciem dużej części roślin podczas jednego koszenia. Równie ważnym aspektem pielęgnacji trawy jest jakość cięcia i jakość ostrzy. Przycinanie trawy powinno być precyzyjne, równe i czyste, by roślin nie ranić, lecz pobudzać je do rozkrzewiania się.
Rodzaje systemów tnących w robotach koszących
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli robotów koszących, różniących się rozmiarami, jakością, zastosowanymi rozwiązaniami, jak na przykład rodzaj systemu tnącego. Niektóre roboty posiadają noże x-ramienne, trzy- cztero-ramienne, wyglądające jak tarcze tnące w kosach spalinowych, zaś inne roboty, jak Honda Miimo, są wyposażone w obrotowe ostrza (zwane też żyletkami) osadzone na tarczy.
Noże x-ramienne mają opinię bardziej trwałych i odpornych na uszkodzenia. Oferują moc i wydajność, i z tego powodu są rekomendowane profesjonalistom do koszenia dużych, otwartych powierzchni, gdzie trawa zazwyczaj jest wyższa i grubsza. Jednocześnie te noże są cięższe, co wpływa na ciężar robota i pozostawianie śladów kół na trawie. Mogą również, pomimo dodatkowych osłon, stwarzać większe ryzyko w reakcji na trafioną przeszkodę. Ze względu na trwałość, wymiana noży x-ramiennych jest rzadsza, ale i droższa z powodu kosztów materiałów z jakich są wykonane. W konsekwencji, ceną za trwałość są wyższe koszty eksploatacji.
Ostrza obrotowe to małe, uchylne nożyki przymocowane do obracającej się tarczy. To rozwiązanie jest znacznie lżejsze od noży x-ramiennych, zapewnia precyzję cięcia, a wysoką wydajność osiąga wskutek większej prędkości obrotowej tarczy. Ostrza obrotowe są przystosowane do częstego przycinania trawy na mniejszych powierzchniach (w porównaniu z nożami x-ramiennymi) i do pracy na trawnikach z wieloma różnymi przeszkodami. W przypadku Honda Miimo warto podkreślić, że ostrza obrotowe są zależne od mechanizmu zatrzymującego tarczę natychmiast po zetknięciu się z przeszkodą, dlatego roboty Miimo są bezpieczne na domowych trawnikach i zwłaszcza na trawnikach, na których bawią się dzieci i zwierzęta. Ostrza obrotowe, w porównaniu z nożami x-ramiennymi, mogą wymagać częstszych wymian na nowe. W zamian są tańsze w eksploatacji, łatwe do samodzielnej wymiany oraz konserwacji, a także zapewniają idealną precyzję, jaką lubi trawa oraz szybkość przycinania trawy na powierzchniach, do których są przeznaczone.
Tarcza tnąca Honda Miimo
Wszystkie roboty Honda Miimo są wyposażone w lekki, trwały i bezpieczny system ostrzy obrotowych. Jest to tarcza z 3 ruchomymi i uchylnymi ostrzami. Ostrza są wykonane z ciągliwej stali sprężynowej, dzięki czemu ostrza nie łamią się w przypadku natrafienia na przeszkodę. Nie ma więc obaw, że na trawniku, na którym bawią się dzieci znajdą się ostre odłamki uszkodzonych noży. Po trawniku koszonym przez Honda Miimo można chodzić boso. Dodatkowo, każdy Honda Miimo jest wyposażony w mechanizm zabezpieczający, który automatycznie blokuje tarczę i ostrza w przypadku natrafienia na przeszkodę lub podniesienia robota, co może się zdarzyć gdy dzieci są ciekawe co „robot ma pod spodem”.
Konstrukcja i jakość tarczy tnącej Honda Miimo jest systematycznie udoskonalana i obecnie dostępne modele robotów są wyposażone w tarcze o wydłużonym okresie eksploatacji i zwiększonej prędkości obrotowej, co także zwiększa wydajność i zapewnia precyzyjne wykończenie obrzeży trawnika. Honda Miimo HRM 40/ 40 Live i 70 Live są ponadto wyposażone w funkcję selektywnego wykaszania krawędzi trawnika, funkcję intensywnego oraz podwójnego koszenia, zaś wysokość koszenia jest ustawiana w zakresie 30 – 50 mm.
Ostrza obrotowe małych Honda Miimo: HRM 40/ 40 Live/ 70 Live
W większych robotach Honda Miimo wysokość koszenia można ustawić w zakresie 20 – 60 mm. Najnowocześniejsze roboty Honda Miimo tej generacji, HRM 3000 i 3000 Live są wyposażone w dodatkowe rozwiązania udoskonalające jakość przycinania trawy, jak system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości i wysokości trawy, wentylator unoszący łodygi trawy, co zapewnia równe cięcie oraz elektryczny system ustawiania wysokości tarczy tnącej.
Ostrza obrotowe dużych Honda Miimo: HRM 310/ 520/ 3000/ 3000 Live
Dzięki lekkiej i precyzyjnie działającej tarczy tnącej z obrotowymi ostrzami, roboty Honda Miimo produkują mikro pokos, który następnie odżywia trawę (mulczowanie) i całkowicie eliminuje problem utylizacji pokosu, który utrudnia zarządzanie ogrodem w przypadku stosowania kosiarek nie posiadających funkcji mulczowania.
Konserwacja i serwis ostrzy obrotowych
Każdy system tnący i ostrza, niezależnie od jakości, z czasem zużywa się i wymaga wymiany na nowy, bo tylko ostre krawędzie ostrzy nie ranią trawy. Stopień zużycia zależy od intensywności koszenia trawy oraz warunków w jakich pracuje robot koszący. Nadmiernie szybkie zużywanie się ostrzy może tez świadczyć o wysuszonym podłożu trawnika i takie spostrzeżenie może być podstawą do przeprowadzenia aeracji trawnika, lepszego nawodnienia, poprawienia struktury podłoża.
Podstawą obsługi ostrzy robotów koszących jest regularne sprawdzanie ostrości krawędzi ostrzy. Wystarczy jednak obserwować trawę, bo widoczną oznaką tępych ostrzy wymagających wymiany są białe i postrzępione końcówki trawy. Powodem wymiany tarczy tnącej są również wypaczenia i uszkodzenia, które się zdarzają gdy robot pracuje na trawniku z licznymi twardymi przeszkodami. Wszystkie niezbędne informacje o rutynowych kontrolach stanu technicznego tarczy tnącej i jej samodzielnej wymianie na nowa są zawarte w Instrukcji Obsługi posiadanego Honda Miimo.
Warto również skorzystać z usług Miimo Care w Autoryzowanym Centrum Honda Miimo, by samemu nie tracić czasu na obsługę robota.
Sprawdź zakres usług Miimo Care i korzyści wynikające z profesjonalnej opieki –
„Autoryzowane Centra Honda Miimo i Honda Miimo Care – kompleksowe usługi związane z robotami Honda Miimo”
Zapraszamy również do naszego przewodnika wideo o akcesoriach Honda Miimo, które warto mieć pod ręką - Akcesoria do robotów koszących Honda Miimo – dostosuj urządzenie do swoich potrzeb.