Porady

Przycinamy czy kosimy trawniki? Wbrew pozorom wybór słowa ma znaczenie, bo wraz z rozwojem techniki ogrodniczej nastąpiła zmiana w filozofii pielęgnacji trawników. Stosując kosiarkę, kosę trawę kosimy, czyli ścinamy mniej więcej 1-2 cm, ale, co ważne - nie więcej niż 1/3 całkowitej długości źdźbeł trawy podczas jednego koszenia. W przypadku robota mamy do czynienia z przycinaniem trawy, czyli z systematycznym, codziennym (zależnie od zaprogramowania) ścinaniem dobowych przyrostów. Z robotem, jak Honda Miimo, nie ma ryzyka zbyt krótkiego koszenia lub umożliwienia trawie kwitnięcia, bo robot utrzymuje ją stale na tym samym poziomie.

Czy dla trawy ta różnica w koszeniu ma znaczenie? Ma, i to kluczowe. Wyjaśniamy to w kontekście sztuki koszenia.

przycinania trawnika

Odmładzanie trawnika

Koszenie, oprócz walorów estetycznych otoczenia, zapewnia trawie dobrą wentylację i cyrkulację wody, które minimalizują ewentualny wykwit chorób grzybiczych. Pobudza ją do wzrostu i zagęszczania się. Zapobiega zakwitaniu źdźbeł trawy i sprzyja odmładzaniu darni. Warto wiedzieć, że wykwitnięte źdźbła zamierają, stąd na trawniku mogą pojawić się puste plamy. Poza tym zakwitanie traw wiąże się też z pyleniem, a pyłki traw uczulają częściej niż pyłki drzew.

Robot Honda Miimo, przycinając trawę systematycznie po milimetrze, codziennie trawę odmładza, nigdy nie dopuszcza do jej zakwitnięcia ani pylenia i utrzymuje ją stale na ustawionej wysokości.

Systematyczność przycinania/koszenia

Podstawową zasadą prawidłowego koszenia jest systematyczność. Kosząc kosiarką, zdarza się nam o tym zapomnieć, nie skosić z braku czasu. Efektem zaniechania koszenia, z jakichkolwiek przyczyn, jest trawnik z wysoką, wiotką trawą o słabej kondycji, zakwitanie prowadzące do obumierania roślin, powstawanie pustych miejsc. Rzadkie i bardzo rzadkie koszenie natomiast sprzyja złym nawykom ścinania zbyt dużej części roślin podczas jednego koszenia. Taki sposób naprawiania zaległości jest grzechem głównym osób opiekujących się trawnikami, ponieważ dla trawy jest to szok - agresywne koszenie bardzo ją osłabia i spowalnia proces wzrostu.

Robot Honda Miimo nie dopuszcza do takich sytuacji i nawet po powrocie z urlopu zastaniemy trawnik równo przycięty. Robot może być zaprogramowany do codziennego przycinania trawy, a tarcza tnąca może być ustawiona na wybranej wysokości w zakresie 3 – 5 cm (Miimo 40/40 Live/ 70 Live) lub 2 -6 cm (Miimo 310/ 520/ 3000/ 3000 Live). Ustawienia są dostosowywane do warunków pogodowych i tempa wzrostu trawy, który zależy też od gatunku traw.

Mulczowanie

Mulczowanie jest formą ekologicznego nawożenia trawy. – Dowiedz się więcej o mulczowaniu.
Ta funkcja jest dostępna w nowoczesnych kosiarkach, jak w kosiarkach spalinowych Honda HRX, HRN czy wybranych modelach kosiarek akumulatorowych Honda, w których można włączyć/wyłączyć mulczowanie zależnie od panujących warunków.

Honda Miimo

Roboty Honda Miimo mulczują trawę zawsze, a ponieważ przycinają a nie koszą trawę, powstający i pozostawiany na trawie mikro pokos przekształca się w naturalną biomasę odżywczą praktycznie natychmiast. Szacuje się, że pokos ze zdrowej trawy może zaspokoić do 25% potrzeb nawozowych trawnika co zmniejsza też koszty utrzymania pięknego trawnika.

Mulczowana trawa powinna być sucha lub przynajmniej osuszona i do tej zasady są dostosowane najnowsze modele Honda Miimo zapewniające nowoczesny i wygodny styl zarządzania koszeniem. W zdalnie zarządzanym Honda Miimo 3000 Live oraz w Honda Miimo 3000 (pow. koszenia do 4 000 mkw.), który jest zarządzany za pomocą smartfona w technologii Bluetooth, można wygodnie modyfikować plan koszenia w deszczowy dzień. Natomiast mini roboty Honda Miimo 40 Live (pow. koszenia do 400 mkw.) i Honda Miimo 70 LIVE (pow. koszenia do 700 mkw.) komunikują się z siecią GSM i pobierają aktualne dane meteorologiczne, jak temperatura, wilgotność powietrza, opady. W efekcie, roboty te same przesuwają w czasie rozpoczęcie cyklu koszenia w przypadku deszczowej aury.

W dzisiejszych czasach wybór sposobu czy raczej filozofii ścinania trawy jest szeroki i różnorodny, i finalnie zależy od indywidualnych preferencji. Uwzględniając jednak chęć uzyskania efektu pięknego trawnika w stylu angielskim, warto zainwestować w filozofię robota do przycinania trawy. Robot, jak Honda Miimo, wnosi również dodatkowe wartości i wymierne korzyści:

  • Stale gęsty i zielony trawnik, ponieważ systematycznie przycinając trawę robot wspomaga rozwój korzeni, pomaga zatrzymać wilgoć i intensywnie zielony kolor trawnika
  • Wakacje od koszenia. Robot kosi za nas, zwracając czas, który dziś jest wartością bezcenną
  • Wolność w ogrodzie. Robot jest po prostu cichy i dyskretny. Zaprogramowany odpowiednio do naszego stylu życia, nikomu nie przeszkadza podczas swojej pracy
  • Nawozi trawę w sposób ekologiczny, a tym samym zmniejsza koszty utrzymania trawnika i ogranicza ilość odpadów ogrodowych


Robot Honda Miimo zapewnia po prostu czystą przyjemność posiadania trawnika - prawie bezobsługowego trawnika, który nie wymaga od nas wysiłku, i na którym można wypoczywać w każdej chwili. Gdy robot Honda Miimo opiekuje się trawnikiem, domownikom pozostaje czas na rekreację, czytanie, zabawy z dziećmi, wyjazd na wakacje...

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box