Porady

Na czym polega System Multi Miimo – HRM 3000?

Jest to opatentowane, innowacyjne rozwiązanie Honda zapewniające bardzo szybkie i dokładne koszenie w jednej pętli trawników o powierzchni powyżej 4 000 m2 za pomocą minimum 2 robotów Honda Miimo 3000, stacji dokujących, przewodu granicznego i modułu Multi Miimo Box. Moduł Multi Miimo Box generuje pojedynczy sygnał graniczny dla całego obszaru otoczonego przewodem granicznym w jednej pętli i zarządza stacjami dokującymi oraz robotami koszącymi Honda Miimo 3000.
Czym się różni System Multi Miimo – HRM 3000 od koszenia trawnika kilkoma robotami?

Przede wszystkim sposobem zarządzania i dokładnością koszenia. W przypadku zastosowania kilku „niezależnych” robotów koszących, na danym terenie trzeba zainstalować tyleż przewodów granicznych co robotów. W Systemie Multi Miimo – HRM 3000 – roboty koszą jednocześnie na tym samym terenie otoczonym jedną pętlą przewodu granicznego. Dzięki temu rozwiązaniu wyeliminowane są fragmenty niekoszone, które występowały w przypadku określania przewodem kilku stref koszenia. Zarządzaniem kieruje moduł Multi Miimo Box - wysyła sygnał graniczny odbierany przez czujniki robotów koszących, a dzięki inteligentnej synchronizacji sygnałów emitowanych przez stacje dokujące, robot wymagający naładowania odbiera sygnał tylko wolnej stacji. Stacje dokujące, w których w danym momencie robot ładuje akumulator, stają się na ten czas niewidoczne dla robota szukającego miejsca do ładowania.

 

Jaka jest maksymalna powierzchnia koszenia?

System jest przeznaczony do koszenia powierzchni od 4 000 m2 aż do 62 500 m2! Został stworzony z myślą o koszeniu rozległych trawników w parkach, na terenach otaczających hotele, ośrodki SPA&Wellness i o boiskach sportowych z naturalną trawą. Dzięki temu rozwiązaniu można tak zarządzać koszeniem, by zespół robotów nie zakłócał spokoju użytkowników obiektu.


Na czym polega montaż instalacji?

Instalacja systemu, czyli przewodu granicznego i stacji dokujących, została uproszczona, ale powinna być wykonana przez specjalistę Autoryzowanego Centrum Robotów koszących Honda Miimo, który musi uwzględnić ukształtowanie terenu, ewentualne zakłócenia elektryczne i sprawdzić jakość przesyłu sygnałów. Stacje dokujące są instalowane w dowolnych miejscach wzdłuż przewodu granicznego i służą, według dostępności, wszystkim pracującym na trawniku robotom koszącym. Przy każdej stacji dokującej jest instalowana pętla przewodu sąsiadująca z przewodem głównym, a stacje muszą być podłączone do sieci elektrycznej.

Jak w tym Systemie roboty ładują akumulatory?

Do ładowania akumulatorów robotów służą stacje dokujące umieszczone w dowolnych miejscach wzdłuż przewodu granicznego. Główną rolę w zarządzaniu ładowaniem odgrywa moduł Multi Miimo Box, który synchronizuje sygnały emitowane przez stacje dokujące, dzięki czemu robot wymagający naładowania akumulatora sam wykrywa wolną stację. Pozostałe stacje, zajęte przez inne roboty na czas ładowania, są niewidoczne dla robota szukającego miejsca do ładowania.


Na czym polega programowanie robotów w Systemie Multi Miimo?

Najważniejszym elementem programowania robotów pracujących w zespole Multi Miimo jest uwzględnienie nieznacznego przesunięcia czasowego. Wystarczy zaprogramować kolejne roboty z 10 minutowym opóźnieniem pracy względem poprzedniego robota, by wszystkie Miimo mogły wymiennie ładować akumulatory. Zaprogramowanie wszystkich robotów z identycznym czasem pracy spowoduje, że wszystkie w tym samym czasie będą wymagać ładowania.


Czy System sprawdzi się na terenie o nierównym ukształtowaniu?

Tak. System Multi Miimo jest stworzony dla robotów koszących Honda Miimo 3000 – największych i najbardziej wydajnych robotów w rodzinie Honda Miimo. Każdy robot Honda Miimo 3000 jest skonstruowany do koszenia powierzchni do 4 000 m2. Sprawdza się także na terenach o dużym stopniu nachylenia i wyróżnia się utrzymaniem linii prostej podczas koszenia w poprzek nachylenia.


Dlaczego do Systemu Multi Miimo wybrano roboty Honda Miimo 3000?

Honda Miimo 3000 o szerokości roboczej 25 cm to najbardziej wydajny model robota koszącego Honda. Pracuje na trwałym akumulatorze litowo-jonowym najwyższej klasy, który zapewnia niezawodność i wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań, wydłuża żywotność robota i ogranicza koszty serwisowania. Akumulator jest ładowany na bieżąco – w przypadku bliskiego się jego wyczerpania, Honda Miimo sam wraca do bazy dokującej.Robot jest wyposażony w systemu czujników nawigacyjnych, dzięki którym wie jak ma się poruszać po wyznaczonym terenie i wykrywa wszelkie przeszkody - wówczas noże są automatycznie zatrzymane, a robot zmienia kierunek. Noże zatrzymują się również w przypadku podniesienia i przewrócenia robota. Zastosowanym w nim unikalnym rozwiązaniem, zwiększającym efektywność robota, jest łagodny zwrot wykonywany tuż przed linią przewodu granicznego. Zapewnia to maksymalną powierzchnię koszenia i skrócenie czasu pracy - w połączeniu z dużą prędkością robota i udoskonaloną tarczą tnącą, Miimo 3000 kosi do 170 m2 trawnika w godzinę.

Ponadto Honda Miimo 3000 jest wyposażony w system automatycznego dostosowania prędkości kół do gęstości i wysokości trawy, udoskonaloną tarczę tnącą z 3 uchylnymi ostrzami o dwukrotnie wydłużonym okresem eksploatacji, elektryczny system ustawiania wysokości koszenia w zakresie 20-60 mm i wentylator, który unosi łodygi trawy. Wszystkie te rozwiązania zapewniają najwyższy stopień precyzji koszenia, adekwatnie do kondycji trawy i panujących warunków. Drobno skoszone źdźbła trawy zostają równomiernie rozłożone na powierzchni, stanowiąc naturalny nawóz dla trawnika.

Honda Miimo 3000, przystosowany do zarządzania za pomocą smartfona w technologii Bluetooth, gwarantuje niezawodność w pracy zsynchronizowanej z innymi robotami tej samej wersji.


Jaka jest rekomendowanaliczba robotów?

Liczba robotów musi być dostosowana do całej powierzchni trawnika, która będzie określona przewodem granicznym, przy czym minimum stanowią 2 egzemplarze Honda Miimo 3000. Maksymalna liczba jest nieograniczona i zależy od potrzeb użytkownika.

Czy pracujący w tym samym czasie zespół robotów koszących nie jest zbyt głośny?

Nie ma takiego zagrożenia. Pojedynczy robot Honda Miimo 3000 jest praktycznie bezgłośny, a jego poziom głośności wynosi 47dB, czyli tyle co pracująca nowoczesna lodówka, a w rzeczywistości jest cichszy nawet od szumu deszczu. Kilka, a nawet kilkanaście robotów zsynchronizowanych w Systemie Multi Miimo pracuje na jednym terenie, ale w rozproszeniu, każdy z dala od pozostałych. Dlatego roboty mogą być zaprogramowane na koszenie nocą bez obaw, że zakłócą spokój otoczenia.

Jaki jest zwrot z inwestycji?

Koncern Honda przeprowadził badania pilotażowe na szeroką skalę w kontekście rentowności pielęgnacji boiska sportowego. Wyniki badań potwierdziły, że inwestycja zacznie się zwracać już w drugim roku eksploatacji, zaś w ciągu 3 lat może przynieść potencjalne oszczędności w wysokości ponad 10 000 EURO.
Jakie są korzyści z wdrożenia Systemu Multi Miimo - HRM 3000?

System Multi Miimo – HRM 3000 został stworzony z myślą o rentowności biznesowej usług zarządzania terenami zielonymi. Zapewnia przede wszystkim lepszą organizację pracy i optymalne wykorzystanie zasobów ludzkich – roboty mogą kosić w dzień i w nocy, nawet w trakcie deszczu, dzięki czemu czas i kompetencje pracowników mogą być lepiej wykorzystane w innych zakresach, tam gdzie potrzebny jest człowiek. System zapewnia także niższe koszty eksploatacji oraz serwisowania niż przy zastosowaniu profesjonalnych kosiarek spalinowych, a także niższe koszty pielęgnacji trawy, ponieważ koszenie z jednoczesnym mulczowaniem wpływa na ograniczenie stosowania innych nawozów.


Czy jakość trawy koszonej zespołem robotów staje się lepsza?

Zdecydowanie tak. Filozofia koszenia robotów koszących polega na systematycznym koszeniu zgodnie ze sztuką koszenia i utrzymywanie trawy stale na tej samej wysokości. Dzięki codziennemu koszeniu robot precyzyjnie ścina dobowe przyrosty, a wysokość koszenia w każdej chwili można dostosować do panujących warunków w zakresie 20-60 mm w przypadku Honda Miimo 3000. To właśnie dzięki tej systematyczności trawa się rozkrzewia i zagęszcza tworząc prawdziwy trawnik w stylu angielskim. Nie bez znaczenia jest też jednoczesne mulczowanie, szczególnie ważne na rozległych terenach, gdzie dokładne nawadnianie nie zawsze jest efektywne, oraz w okresach suszy - pozostawiona na trawniku cienka warstwa pokosu zmniejsza parowanie wody i zatrzymuje wilgoć. Rozdrobniony przez robota koszącego mikro-pokos zawsze pozostaje na powierzchni trawnika i szybko przekształca się w nawóz naturalny. W konsekwencji robot koszący przyczynia się do ekologicznego nawożenia trawnika i ograniczenia stosowania nawozów sztucznych.

Zobacz film „System Multi Miimo”


Więcej szczegółowych informacji o Systemie Multi Miimo – HRM 3000 uzyskasz w najbliższym Autoryzowanym Centrum Robotów Koszących Honda Miimo, w którym również nasi eksperci służą fachową poradą i wsparciem w kwestii tworzenia Systemu na wybranym terenie i zgodnie z konkretnymi, indywidualnymi potrzebami, a także zrealizują fachowy montaż instalacji.

Formularz kontaktowy

Sprawdź jaki model Miimo jest dla Ciebie

promocja

S5 Box