Porady

Robot koszący bez problemu może pracować na każdym trawniku. Potrzebuje tylko instalacji przewodu granicznego, stacji dokującej oraz zaprogramowania koszenia. Jego zaletą jest samodzielne poruszanie się po ogrodzie i koszenie. Aby jego praca była efektywna i nie wymagała żadnych późniejszych interwencji właściciela, warto zrozumieć filozofię koszenia Honda Miimo i uwzględnić na trawniku oraz w ogrodzie kilka elementów planowania przestrzeni.Zrozumieć filozofię koszenia Honda Miimo

Inteligentny robot koszący działa samodzielnie dzięki zaawansowanemu technicznie systemowi przesyłu sygnałów pomiędzy minikomputerem i czujnikami zainstalowanymi w Honda Miimo (w przedniej i tylnej części robota) a przewodem granicznym zainstalowanym w ogrodzie. Przewód graniczny, znajdujący się standardowo w pakiecie wraz z robotem koszącym, określa teren przeznaczony do koszenia czyli obszar, w ramach którego Honda Miimo może swobodnie się poruszać. Sensor śledzenia przewodu granicznego sygnalizuje gdzie Honda Miimo powinien skręcić, wycofać się, zawrócić. Robot omija także wszelkie przeszkody, ponieważ ruchoma obudowa w zakresie 360° oraz system sensorów wyczuwają obecność człowieka, zwierząt, drzew, przedmiotów - wykrycie jakiejkolwiek przeszkody powoduje zatrzymanie robota i zmianę kierunku.
Oprogramowanie Honda Miimo i sposób instalacji przewodu granicznego umożliwiają także podzielenie ogrodu na kilka stref (do pięciu), w których robot koszący będzie się poruszał według określonych wytycznych. Wówczas możemy dostosować koszenie konkretnych miejsc do pory dnia i stopnia nasłonecznienia tak, by Honda Miimo kosił trawę w zacienionej strefie.
Zaletą robota koszącego i jego przewagą nad standardową kosiarką jest to, że systematycznie kosi trawę, utrzymując ją stale na tej samej wysokości, a drobno skoszone źdźbła trawy pozostają równomiernie rozłożone na powierzchni i przekształcają się w naturalny nawóz. Sam robot jest też na tyle lekki, że nie ugniata trawy.
Robot koszący Honda Miimo jest zasilany trwałym akumulatorem litowo-jonowym najwyższej klasy, który zapewnia niezawodność i wysoką wydajność w kolejnych cyklach ładowań, wydłuża żywotność robota i ogranicza koszty serwisowania. Akumulator jest ładowany na bieżąco, a w przypadku wyczerpania się energii do pracy, Honda Miimo wraca do bazy dokującej i po naładowaniu akumulatora kontynuuje koszenie.


Praktyczne porady dotyczące użytkowania Honda Miimo

Układ instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej można modyfikować, ale wymaga to trochę wysiłku i czasu zwłaszcza, gdy kabel jest ułożony pod darnią. Dlatego warto od razu dobrze zaplanować strefy koszenia i odpowiednio je wkomponować w aranżację ogrodu, a instalację – powierzyć profesjonalistom.

Przygotowanie i aranżacja terenu

 • Trawnik, a zatem przede wszystkim podłoże powinno być dobrze wyrównane i ustabilizowane. Taki efekt uzyskuje się za pomocą wałowania – jednego z etapów procesu zakładaniu trawnika. Chodzi o to, by trawa rosła na stabilnym podłożu, co w konsekwencji zapewni idealnie równe cięcie. Dodatkową praktyczną zaletą Honda Miimo jest również odstraszanie nornic żerujących w glebie, i których podziemne korytarze tworzą wypukłą mapę wzorów na trawniku • Wszystkie połacie trawiaste muszą być ze sobą połączone, by Honda Miimo mógł swobodnie zmieniać strefy koszenia.
 • Jeśli planujemy ozdobić ogród murkami, schodkami – powinny być zaplanowane w takich miejscach, by nie blokować poruszającego się po trawie robota. Najwęższe przejścia łączące strefy trawnika muszą mieć przynajmniej 1 m szerokości. Ze względu na wymiary Honda Miimo – 645x550x275 mm dla Honda Miimo 310 i 520 oraz 710x550x301 mm dla Honda Miimo 3000 – węższe „korytarze” będą utrudniać przejazd.
 • Obszary z nasadzeniami, które będą otoczone trawnikiem, powinny mieć nie mniej niż 3 m szerokości, a cała ich powierzchnia powinna być otoczona przewodem granicznym.
 • W przypadku ogrodów i trawników o zróżnicowanym ukształtowaniu terenu – z wzniesieniami i pagórkami - trzeba sprawdzić stopień nachylenia obszaru, po którym robot koszący ma się poruszać. Honda Miimo pokonuje pochyłości terenu wzdłuż, jak też w poprzek stoku, co jest jego unikalną cechą, ale też nachylenie terenu nie może przekraczać pewnych limitów:
  • pochyłość wewnątrz ogrodu i trawnika: Honda Miimo 310 i 520 pokonuje nachylenie terenu do 240 - 45%, natomiast Honda Miimo 3000 do 250- 46%.
  • pochyłość na obrzeżach trawnika, na którym ułożony jest przewód graniczny wytyczający obszar koszenia: Honda Miimo 310 i 520 do 100- 17%, a Honda Miimo 3000 do 150- 26%).

 • Przewody od automatycznego nawadniania powinny być ukryte na głębokości ok. 25 cm – nie mogą znajdować się płytko pod darnią.
 • Warto także pamiętać o usuwaniu z trawnika szyszek, drobnych gałęzi i kamieni oraz małych zabawek, zwłaszcza gumowych.


Instalacja przewodu granicznego

 • Przewód, optymalnie napięty na całej długości, powinien otaczać trawnik i oddzielać go od innych elementów architektury przestrzeni, jak podjazd, budynek, taras, altana, murki ozdobne, schodki, klomby, topiary, itp.
 • Przewód może być zainstalowany na trawie i przymocowany specjalnymi palikami lub ułożony pod warstwą ziemi na głębokości ok. 10 cm, a maksymalnie do 20 cm.
 • Należy zachować minimum 80 cm przejazdu pomiędzy kablami tzn. pomiędzy kablem granicznym trawnika i np. klombu.
 • Ze względu na precyzję koszenia i swobodne dotarcie ostrzy do wszystkich fragmentów trawnika, rekomenduje się odgrodzenie elewacji budynku, ogrodzenia, murków ozdobnych, itp. od trawnika wąską (ok. 25 cm) strefą obłożoną płytkami. W przeciwnym wypadku, koszenie na tych granicznych pasach trawnika należy dokończyć kosą lub wykaszarką.
 • Jeżeli trawnik sąsiaduje z miejscami typu: wjazd do podziemnego garażu, wysokie skarpy, baseny, granicę koszenia ustalamy na odległość 1 m przed przeszkodą lub odgradzamy ją płotkiem o wys. ok. 15 cm.
 • Studzienki na terenie trawnika, a zwłaszcza te większe, jak np. szambo, warto otoczyć przewodem granicznym, by robot koszący nie wjechał na pokrywę, na której może stracić orientację. • Praktyczne doświadczenie pokazuje również, że metalowe nogi popularnych w ogrodach trampolin dla dzieci mogą zmylić Honda Miimo. Dlatego warto trampolinę zabezpieczyć od dołu siatką.
 • Robot koszący Honda Miimo jest bezpieczny dla dzieci i zwierząt i można bawić się z dziećmi na trawniku w tym samym czasie, w którym robot kosi trawę. Natomiast kąciki zabaw wyposażone w wiele elementów jak zjeżdżalnia, piaskownica, huśtawka, gdzie robot miałby trudności w manewrowaniu pomiędzy przeszkodami, warto otoczyć przewodem granicznym i oddzielić od strefy koszenia.

 

Ustawienie stacji dokującej

 • Stacja dokująca to bardzo istotny element systemu funkcjonowania każdego robota koszącego i kluczowy element instalacji, do którego robot musi mieć swobodny dostęp, by łatwo w niej naładować akumulator i łatwo z niej wyjechać do pracy. • W przypadku Honda Miimo 310 i 520 stacja dokująca powinna być w linii przewodu granicznego lub w narożniku. Od strony frontowej bazy należy zachować odpowiednią wolną przestrzeń, by robot mógł swobodnie w niej dokować i wyruszać do koszenia. Warto też pamiętać o ustawieniu ścieżki powrotu robota do bazy tak, by była ona najkrótsza i optymalnie dostosowana do typu ogrodu.
 • Najnowszy model – Honda Miimo 3000 jest wyposażony w nowe rozwiązania zapewniające całkowitą elastyczność ustawiania bazy. Dlatego stacja dokująca może być umieszczona w dowolnie wybranym miejscu ogrodu i, co najważniejsze – w każdej pozycji względem przewodu granicznego. To rozwiązanie znacznie ułatwia zaplanowanie instalacji w ogrodzie, która będzie praktyczna, bezpieczna i wygodna dla wszystkich użytkowników ogrodu.
 • Zapraszamy do konsultacji z ekspertami w naszej Autoryzowanej Sieci Sprzedaży i Serwisu, którzy udzielą wszelkich porad w zakresie wyboru modelu Honda Miimo, instalacji przewodu granicznego i stacji dokującej, zaplanowania przestrzeni przyjaznej dla swobodnego poruszania się robota koszącego, a także profesjonalnie zrealizują instalację. Dzięki praktycznym i fachowym radom, wasz ogród zamieni się w wygodny i przyjemny „Smart ogród”.

S5 Box